İspanya Ticari Vize Hakkında

İspanya Ticari Vize Hakkında

İspanya Konsolosluğu ve İspanya Ticari Vize İşlemleri

1. İspanya Schengen Vize Başvuru Formu

İspanya Ticari Schengen Vize başvurularında başvuru sahiplerinin, İspanya Ticari Vize Başvuru Formu'nu doldurmaları esnasında dikkat etmeleri gereken hususlar: İspanya Schengen Vize Başvuru Formu, bilgisayarda veya büyük harflerle okunaklı birel yazısı ile eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Formda özellikle; 7 no.'lu kutucukta- Uyruğunuz; 11 no'lu kutucukta- T.C. Kimlik No.; 17 no.'lu kutucukta- Açık Ev Adresi; 31 no'lu kutucukta- konaklama yer bilgileri ve Formun 3. sayfasındaki 37 no'lu kutucuk ile 4. sayfadaki imza bölümlerinin atlanmaması konusunda konsolosluk yetkilileri uyarıda bulunmaktadır.

2. Pasaportun Aslı

İspanya Ticari Schengen Vize müracaatında pasaportta aranan şartlar; başvuru yapılacak pasaportun son 10 yıldan eski olmamasına, İspanya seyahatinden dönüş sonrası en az 3 ay 15 gün (105 gün) geçerliliği olmasına, vize etiketinin basılabilmesi için yan yana en az 2 boş sayfanın bulunmasına ve yıpranmış-yırtık olmamasına dikkat edilmelidir. İspanya Büyükelçiliği / İspanya Konsolosluğu, pasaportlara eklenen sayfaları kabul etmemektedir.

Not: Açıklamalar veya Gümrük Kayıtları' sayfalarına vize işlemi yapılamaz!

İspanya Konsolosluğu/Elçiliği, istenilen kriterlere sahip olmayan pasaportla yapılan İspanya Ticari Vize başvurularını geri çevirmektedir. Yeni bir pasaportla başvurunun yapılması konusunda uyarıda bulunmaktadır.

ÖNEMLİ: Ayrıca, İspanya Ticari Vize müracaatı sırasında eski pasaport ve güncel tarihli pasaportun işlenmiş bütün sayfaların A4 boyutunda fotokopilerinin (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, kaşeli-mühürlü sayfalar, 3 yılın schengen vizeleri) sunulması şarttır.

3. Biometrik Fotoğraf

İspanya Ticari Schengen Vize başvurularında kullanılan fotoğrafın standartları: İspanya Ticari Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması ve 6 aydan eski olmaması mecburidir. Fotoğraf, 35mm x 45mm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve 2 adet olmalıdır. Baş üstünde ve çene altında mesafe olmalı; tüm yüz net bir şekilde görünmeli ve yüzün saç veya örtü ile kapanmaması gereklidir. Biometrik fotoğraf, fazla parlak/koyu/gölgeli/lekeli veya zımbalı olmamasına dikkat edilmelidir. Kemik çerçeveli gözlük, şapka, şal vb. aksesuarlarla fotoğraf çekilmemesine özen gösterilmelidir.

4. T.C. Kimlik Cüzdanı Fotokopisi

İspanya Konsolosluğu'na İspanya Ticari Vize müracaatı için başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin beyanı için; Nüfus Cüzdanı'nın ön ve arka yüz bilgilerini gösteren, A4 ebatında fotokopisi sunulmalıdır.

NOT: Ankara'dan İspanya Ticari Vize başvurusunda bulunan kişilerin ikametgah belgesini de beraberinde sunması gerekmektedir

5. İşveren Mektubu (İspanya Ticari Vize Dilekçesi)

İspanya Ticari Vize Dilekçesi, İspanya Konsolosluğu'na başvuru sahibinin vize talebini açıklayıcı; Türk firma yetkilisi tarafından, seyahat sebebini- seyahat tarihlerini- seyahatin

masraflarının karşılandığını- seyahat tarihlerinde işten izinli olduğu gibi bilgileri içeren bir İzin Onayı olmalıdır. Kurum/Şirket yetkili kişisi tarafından imzalı, kaşeli ve antetli hazırlanmalıdır.

İspanya Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

İspanya iş ziyareti sebebi bir ticari organizasyon veya fuara katılım ise; giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren katılım dokümanları ibraz edilmelidir.

DİKKAT! İspanya Ticari Vize müracaatında bulunan kişinin İspanya seyahatinin devamında diğer schengen ülkelerine seyahatin sürdürülmesi halinde, bu seyahate dair tarih ve seyahat planının (rezervasyon bilgileri) detayları hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

6. İspanya Ticari Vize Davetiyesi

İspanya Konsolosluğu'na hitaben, davet eden İspanyol şirket yetkilisi tarafından İngilizce birDavetiye yazılmalıdır. Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin sebebi, seyahat tarihleri ve davet eden kişinin kimlik bilgisi, şirketteki görevi, firmanın ünvanı ve iletişim bilgisini içeren şekilde hazırlanmalıdır. Davetiye, antetli kağıda ve kaşeli olması zorunludur.

İspanya Ticari Vize için başvuru sahibi, İspanya'ya sanatsal etkinlik veya konferansa katılım amacıyla gidiyorsa; etkinliği düzenleyen firma tarafından gönderilen Davetiye veya sanatsal hizmet sağlayıcısı ile imzalanan Sözleşme veya yaratıcı bir eser için gönderilen Davetiye. Belgelerde başvuru sahibinin ismi bulunmalıdır.

İspanya Ticari Vize başvurusu yapan kişi, İspanya'ya spor etkinliğine katılımamacıyla giden Sporcu ise; Spor Kulübü/Federasyon tarafından, spor etkinliğine katılımı teyit eden Davetiye/ Akreditasyon Belgesi. Belge, başvuru sahibinin adına düzenlenmelidir.

7. Mali Durumun Beyan Edilebilmesi için Gerekli Belgeler

İspanya Konsolosluğu, İspanya'ya ticari seyahat gerçekleştirecek olan başvuru sahibinin seyahat masrafları karşılığı bakiyeyi teminat olarak gösteren; İşveren Mektubu'nda masrafların şirket tarafından karşılandığına dair beyan olmaması halinde şahsi hesabın son 3 aylık aktif banka hesap dökümü (güncel tarihli).

ÖNEMLİ: İspanya'da kalınan süreye göre hesaplanması gereken bakiye: 3 gün için asgari 1.500 TL/ 600 EURO/600 DOLAR görünmelidir. Banka Hesap Cüzdanı Dökümü, bankanın ıslak imzası, kaşesi ile Bankanın imza sirküleri birlikte sunulmalıdır.

İspanya Ticari Schengen Vize işleminde bulunacak kişi Çalışan ise; bağlı bulunduğu Kurum tarafından başvuru sahibinin görev ve maaş durumunu belirten orijinal yazıya; kaşeli ve imzalı, 3 Aylık Maaş Bordrosu ekli olarak sunulması gerekir.

İş/Mesleki Duruma Bağlı Hazırlanması Gereken Evraklar

İspanya Ticari Vize başvuru işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirkete bağlılığını ibraz eden belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi ve 4A SGK Hizmet Dökümü.

İspanya Ticari Vize başvurusu yapan kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

İspanya Ticari Vize başvurusu yapan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

İspanya Ticari Vize başvurusu yapan kişi Sporcu ise; gönderen Spor Kulübü veya

Spor Federasyonu'ndan alınmış Sporcu Lisansı.

İspanya Ticari Vize başvurusu yapan kişi yabancı uyruklu ise; T.C. Oturma/İkamet İzni: seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay 15 gün geçerliliği bulunması zorunludur.

İspanya Ticari Vize işlemi için başvuru sahibinin çalıştığı/sahibi olduğu şirkete ait sunması gerekli resmi evraklar:

Şirketin Faaliyet Belgesi / Oda Sicil Kayıt Belgesi- Şirketin Ticaret Odası'na kayıtlı olduğunu gösteren belgenin orijinali. (son 3 yıl içerisinde alınmış olmalı)

Şirketin Vergi Levhası - son yıla ait vergi beyanı bilgilerini beyan etmelidir.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi -şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa gazete bu bilgileri içermelidir.

İmza Sirküleri- Büyük şirketlerde çalışanlar için gerekmektedir. Şirkette imza atma yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

İspanya Ticari Vize başvuru sahibinin İspanya'ya ticari ziyaret tarihlerine uygun; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerini sunması önemlidir. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu, öngörülen tarihlerde uçuşuna ilişkin bilgiler: tarih, gidiş-dönüş yön, yolcunun adı yazılmış olmalıdır. Aynı anda birden fazla yere seyahat varsa; seyahat planının tüm detayları paylaşılmalıdır.

İspanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği, öngörülen tarihte otel rezervasyonu veya seyahat konaklama programının detaylarını belgeleyen evrakların tümünün ibrazını; İspanya'da kalınan süre boyunca başvuru sahibinin konaklayacağı otelin açık adresi ve başvuru sahibi adına düzenlenmiş otel rezervasyon evraklarını görmesi gereklidir.

8. Seyahat Sağlık Sigortası

İspanya Ticari Vize işlemlerinde bulunan kişinin İspanya seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsayan bir sigorta poliçesi; ayakta, yatakta bütün tedavi masrafları, hastalık ve vefat halinde cenazenin ülkeye nakil masraflarını kapsayan, 30.000 euro teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, orijinal seyahat sağlık sigortası. İmzalı ve kaşeli olmalıdır.

ÖNEMLİ: Ankara İspanya Büyükelçiliği/İstanbul İspanya Başkonsolosluğu, vize talepleri ile ilgili karara varmadan önce gerekli görmesi halinde başvuru sahiplerini görüşmeye çağırma veya ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

İspanya Ticari Vize Hakkında

Ticari İspanya vizesi, İspanya'ya ticari bir faaliyet, konferans, fuar ve toplantı gibi bir içerikle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bir İspanya vizesi türüdür. İspanya ticari vize işlemlerinin en önemli bölümünü İspanya'da ziyaret edilecek olan firmadan alınması gereken davetiye yazısı oluştururken, davetiye yazısının alınamaması halinde ise İspanya Konsolosluğu ticari vize başvurularını kabul etmeyecektir. Ticari İspanya vizesi maksimum olarak 90 gün verilen kısa süreli bir vizedir. Eğer İspanya ticari vizeniz 90 günden fazla olması halinde ise vizenizin kapsamı çalışma vizesi olarak değişecektir. (çalışma vizesinin kapsamları farklıdır) İspanya ticari vize işlemleri için şahsi ve gurup halinde başvuru yapılabilmektedir.

Uzun Süreli İspanya Ticari Schengen Vizesi Hakkında

İş amacıyla İspanya'ya sıklıkla seyahat etmek amacıyla İspanya ticari Schengen vize talebinde bulunanlar iş yoğunluklarını gözönünde bulundurarak uzun süreli Schengen vizesi talep edebilmektedirler. Ancak Schengen vizesinin süresine karar veren yetkili makamlar sadece İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliğidir. Tek bir etkinliğe, konferansa veya bir defaya mahsus iş görüşmesinde bulunacak olan kişilerin uzun süreli vize talepleri kendi istedikleri süreyi kapsamayabilir. Sürekli olarak işle ilgili faaliyette bulunulan İspanya'daki firmayla ticari ilişkilerin boyutu ve yoğunluğu belgelerle ispatlandığı taktirde şirket personelinin veya şirket sahibinin uzun süreli vize talebi karşılanabilir ancak yine belirtmek de fayda var ki Schengen vizesinin süresine dair inisiyatif İspanya Konsolosluğuna aittir.

İspanya'da iş ortaklığı yapılan veya birlikte çalışma yürütülen firmanın sizin faaliyet gösterdiğiniz alanda çalışıyor olması şirket personeline verilecek olan süreyi etkileyebilmektedir. Aynı alanda faaliyet göstermediğiniz firmalardan alacağınız ticari davetiyeler eğer çok sayıda firmanın katılımda bulunduğu bir etkinlik söz konusu değilse vizenin akıbetini olumsuz yönde etkileyebilir.

İspanya ticari vize başvurusunda sunacağınız şirketinize ait ve kendi hazırlayacağınız evrakların güncel tarihli olduğundan emin olun. Evrakların güncelliği seyahat tarihiniz gözönünde bulundurularak dikkate alınmaktadır. Evrakla genellikle seyahat tarihinden önceki 3 aylık dönemi kapsamakla birlikte son aya ait evraklardaki (maaş bordrosu, banka hesap dökümü vb.) tarihler ve maddi tutarların tutarlılık arz etmesi gerekmektedir. Bu evraklardaki bilgilerin seyahatten önceki tarihten 15 günden fazla eski olmaması gerekmektedir.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya ticari vizesini, İstanbul İspanya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İspanya vize işlemleri için çalışmalar yürüten firmalar aracılığıyla alınabilmektedir. İstanbul İspanya Konsolosluğu, kısa süreli vize başvurularını direk olarak kabul etmezken akredite firmalar aracılığıyla ve İspanya ticari vize uyum koşullarını yerine getirerek alabilirsiniz. İspanya ticari vizesi almanın en önemli koşulu İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenen evrakların Schengen vize prosedürüne göre hazırlanmasıdır. Pasaport ve başvuru formunun yanında hazırlanmanız gereken en önemli evraklar şirket evraklarıdır. İspanya ticari vizesi için hazırlanması gereken şirket evraklarının güncel olmasına özen gösteriniz. Güncel olmayan evraklarla yapılan başvurularda evrakların yeni hali talep edileceği gibi gözden kaçan bir durum söz konusu olduğundan İspanya ticari vize başvurusunu retle sonuçlanma ihtimali ortaya çıkar. Güncel tarihli şirket evrakları, SGK dökümleri ve maaş bordrolarında Aslı Gibidir kaşesi olmamalıdır.

İspanya Ticari Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. Pasaportum İspanya Konsolosluğunda işlemdeyken başka bir vize başvurusunda bulunabilir miyim?
İspanya ticari vizesi pasaporta etiket şeklinde işlenen bir vize olduğu için vize işlemleriniz sonuçlanana kadar başka bir ülke için vize başvurusunda bulunamazsınız veya pasaportunuzu İspanya Konsolosluğundan çekerek başka bir ülke için vize başvurusu yapamazsınız. Bu bilgiyi lütfen İspanya Konsolosluğundan teyit ediniz.

2. İspanya ticari vizesi için VIP başvuru yaparsam işlem süresi hızlanır mı?
İspanya ticari vize işlemlerinde VIP başvuru yaparak randevu tarihi daha erken bir tarihe alınabilmektedir. İspanya vize işlemlerinin sonuçlanma süresi 5 ila 7 iş günüdür. İzmir'den yapılan başvurular 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Acil İspanya seyahatlerinde VIP başvuru yapmak randevu erken bir tarihe alınabildiğinden avantaj sağlayabilmektedir ancak başvurunun işlem süresi aynı kalmaktadır.

3. İspanya ticari vizesi kaç günde çıkar?
İspanya ticari vize işlemleri başvuru dosyası İspanya Konsolosluğuna teslim edildikten sonra 5 ila 7 iş günüde sonuçlanmaktadır. İspanya Konsolosluğunun tatil nedeniyle kapalı olduğu günler bu süreye dâhil değildir. İspanya ticari vizesinin işlem ve çıkış süresi İspanya Konsolosluğunun yetkisi dahilinde olup ön görülen süreler başvuru yoğunluğuna, destekleyici ek evrak veya Konsoloslukta vize mülakatı daveti gibi durumlarda uzayabilmektedir. İspanya ticari vize başvuruları seyahate en az 5 gün en fazla 3 ay öncesinden yapılabilmektedir.

4. İspanya ticari vize randevusuna şahsen gelmeli miyim? Benim yerime başkası işlem yapabilir mi?

İspanya vize randevusuna vize başvuru sahibi şahsen gelmelidir. Son iki yıl içinde aldığı Schengen vizelerinde VIS ibaresi olan kişiler vize başvurusunu danışmanlık firması aracılığı ile de yapabilmektedir. Ancak Son iki yıl içinde alınan vizelerdeki biyometrik veri Macaristan, Almanya, İsviçre veya Avusturya'ya ait ise vize başvurusunu sahibinin randevuya bizzat gelerek biyometrik verisini ibraz etmek durumdadır. İspanya Konsolosluğu böyle durumlarda son alınan vizeyi dikkate almaktadır. Eğer son alınan vizedeki parmak izi Almanya, Macaristan, Avusturya ve İsviçre Schengen vizesi için verilmiş ise yeni İspanya ticari vize başvurusu için parmak izi ibrazı yapılmalıdır.

5.İspanya Ticari vize başvurusunda 2 dilekçe yazmak şart mı?
İspanya ticari vize başvurusunda şirket görev yazısı ve şahsi dilekçe yazılmalıdır. Şirket görev yazısında çalışan kişinin şirketteki pozisyonu, ne süreyle şirkette çalıştığı vizenin ne kadar süreyle talep edildiği, seyahatin amacına dair bilgiler yer almalıdır. Şirket yazısı şirketin antetli kağıdına yazılacak olup kaşe ve yetkili imzasını taşımalıdır. Şirket yazısında ve şahsi yazılacak dilekçede ayrıca İspanya'da gerçekleşecek ticari etkinliğin, iş görüşmesinin, görüşme yapılacak firmanın veya katılım yapılacak konferans veya etkinliğin adı bilgileri de yer almalıdır. Dilekçeler İspanyolca, İngilizce veya Türkçe yazılabilmektedir.

6.Denizli'den İspanya ticari vize başvurumu nasıl gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yere başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?
İspanya Konsolosluğu, İspanya vizesi işlemlerini görev bölgesine göre kabul etmektedir. Denizli, Isparta, Aydın, Balıkesir, Antalya, Manisa, Muğla'da bulunan şirket sahipleri ve şirket çalışanlarının İspanya ticari vize başvuruları İspanya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. İspanya ticari vize işlemlerinde konsoloslukların bölge ayrımı vardır. Örneğin Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Çorum, Çankırı, Osmaniye, Sivas illerinden yapılan başvurular İspanya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

7.Uçak bileti ve otel rezervasyonun satın alınmış olması zorunlu mu?
Uçak bileti ve otel rezervasyonlarının yaptırılması zorunludur ancak satın alınması zorunlu değildir. Otel rezervasyonlarında konaklanacak otelin adı, adresi ve seyahat edilen tüm yolcuların isimleri yer almalıdır. İspanya'dan sonra diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilmesi planlanıyorsa bu ülkelerdeki oteller için yapılan rezervasyonlarında başvuru dosyasında yer alması gerekmektedir.

8.İspanya ticari davet mektubu nasıl çıkartılır?
İspanya ticari davet mektubu İspanya'daki firma tarafından gönderilmelidir. Davetin amacı (iş görüşmesi, konferans, ticari fuar katılımı vb.) görüşmenin veya konferansın süresi, seyahatin amacı İspanya ticari vize davet mektubunda yer almalıdır. Davetiye şirketin antetli kağıdına yazılı, kaşeli ve imzalı olmalıdır. Davet mektubunun renkli bilgisayar çıktısı kabul edilebilmektedir. Ticari vize ile seyahat edecek kişilerin isimleri davetiyede mutlaka yer almalıdır. Davetiyenin dili İspanyolca veya İngilizce olabilir.

9.İspanya ticari vize işlemlerinde İspanya Konsolosluğuna bireysel başvuru yapılmıyor mu?

İspanya Konsolosluğu vize başvuru sahiplerinin doğrudan başvurularını aracı kurumlar aracılığı ile kabul etmektedir. İspanya ticari vizesiiçin gerekl evraklarının konsolosluğa teslimi vize başvuru merkezi aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak son 2 yıl içinde alınan vizelerde eğer tanımlı parmak izi yok ise vize randevusuna şahsen gelip parmak izi-biyometrik veri ibrazı yapılması zorunludur. Geçerli parmak izi olan ticari vize başvuru sahipleri işlemlerini aracı kurumlarla gerçekleştirebilmektedirler.

10. İspanya ticari vize işlemlerinde hangi belgeleri orijinal sunmalıyım?
Faaliyet belgesi, işveren yazısı, şirket yazısı orijinal olarak sunulması gereken evraklardır. Banka hesap özetlerinin asıllarının gösterilmesi şartı ile fotokopi olarak ibraz edilebilmektedirler. Bununla birlikte İspanya Konsolosluğu döneme bağlı olarak orijinal veya fotokopi olarak talep ettiği belgelerin sunulacak formatıyla ilgili değişiklik yapabilmektedir, bu nedenle bu bilgilerin ispanya Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye olunur.

11.İspanya ticari vize başvurusunda kişisel banka hesap özeti sunulması zorunlu mu?
Şirket çalışanları şirketlerinden alacakları yazısında seyahat masraflarını şirket tarafından karşılanacağı bilgisi varsa kişisel banka hesap dökümlerini sunmalarına gerek yoktur. Ancak şirket sahibiyseniz kişisel banka özeti ve şirket hesap özeti talep edilebilmektedir. Şirket ortaklardan oluşan bir firma ise firmaya ait hesap özetleri kabul edilmemektedir, kişisel banka hesap dökümü ibraz edilmelidir. Banka hesaplarının aktif hareketleri göstermesi talep edilmektedir.

12. İspanya ticari vize ücreti nedir?
İspanya ticari vize ücreti İspanya Konsolosluğu harç bedelleri ve vize başvuru merkezi işlem ücretlerini içermektedir. İspanya Konsolosluğu İspanya ticari vize ücretini koşullar çerçevesinde güncelleyebilmektedir. Vize başvurusunda önce burada sunulan bilgilerin İspanya Konsolosluğundan teyit edilmesi, başvuru esnasında ve sonrasında sorun yaşamamanızı sağlayacaktır.

13. İspanya Konsolosluğu, İspanya Ticari Vize Almak Turistik Vizeye Göre Daha mı Kolay?

İspanya ticari vize işlemleri için en önemli kısmı davetiye oluşturmaktadır. İspanya ticari vize davetiyesi vize başvurularınız için önemli bir güvence olurken konsolosluk davetiyenizi göz önünde bulunduracaktır. İspanya turistik ve ticari başvuruları birbirinden farklı prosedürleri içerir. Birini almak diğerini almaktan daha kolaydır şeklinde bir yaklaşım söz konusu değildir. Önemli olan seyahat amacınıza uygun evraklarla başvurunuzu yapmaktır. İspanya turistik vize başvurularında davetiye gerekmezken ticari vize işlemlerinde İspanya'daki firmadan davetiye alınmış olmalıdır. Gönderilen davetiyeler belli tarihleri kapsamaktadır, bu nedenle başvuruda bulunurken davetiyede belirtilen tarihlerin güncel olması önemlidir. Davetiyenin kaşeli imzalı ve renkli çıktısı kabul edilmektedir.

14. İspanya Konsolosluğu, Aile Şirketi Olan Herkes İspanya Ticari Vize Almak Zorunda mı?

Aile şirketi olan herkesin ticari İspanya vizesi alması zorunlu değildir. İspanya turist vizesi başvurusunda bulunulabilir. Ticari vize başvurusu olması ticari amaçlı bir seyahat sözkonusu olmalıdır. İş toplantısı, konferans, seminer katılımı ticari vize kategorisi içinde değerlendirilir ve bu etkinlik yetkilileri tarafından davetiye gönderilmiş olması gerekmektedir.