İspanya Seyahat Sağlık Sigortası

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası

İspanya seyahat sağlık sigortası İspanya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusunda gerekli olan bir sigorta türüdür. Schengen ülkeleri arasında yer alan İspanya'ya seyahat etmek için Türk vatandaşlarından umumi pasaport sahipleri vize uygulamasına tabiidir. Vize başvuru evrakları, kişinin durumuna bağlı değişiklik göstermekle birlikte ortak zorunlu evraklar arasında seyahat sağlık sigortası da yer almaktadır. Seyahat sağlık sigortası olmayan kişilerin yapmış olduğu başvurular geçersiz sayılacaktır. Adına sigorta düzenlenmiş olan kişinin sigortaya ilişkin belgeleri diğer başvuru evrakları ile hazır olarak bulundurması ve başvuruda ibraz etmesi gerekmektedir.

Seyahat sigortası düzenlenirken, gidilecek ülke ya da bölge göz önünde bulundurulmaktadır. Poliçe primlerinde seyahat süresine de son derece dikkat etmek gerekmektedir. Schengen vize başvurularında gereken sigorta 30.000 Euro teminatlı sigorta olarak da bilinmektedir. İspanya Konsolosluğu'nun başvuru evraklarına ilişkin yaptığı son güncelleme her zaman takip edilmeli ve başvurudan önce poliçenin konsolosluk şartları ile uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eksik olan ya da belirtilen şartlara uymayan evrakla başvuru yapan kişilerin başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Seyahat sigortasına ilişkin daha kapsamlı bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

İspanya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

İspanya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası ile yukarıda bahsedilen İspanya seyahat sağlık sigortası pek çok açıdan benzerlik göstermektedir. Burada bahsedilen ise Türkiye'ye seyahat edecek İspanya vatandaşları için düzenlenen seyahat sağlık sigortasıdır. Ülkemize turistik olarak seyahat edecek İspanya vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz kalış hakkı bulunmaktadır. Fakat vize muafiyeti kapsamında seyahat edilecekse dahi sigorta yaptırılması birçok açıdan gereklidir. Seyahat sağlık sigortası, seyahat anında yaşanması muhtemel pek çok durum karşısında kişinin sağlığını ve seyahatini güvence altına alan önemli bir üründür.

Uzun bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs'ten kaynaklı sigorta şirketleri de sigortalara bazı düzenlemeler getirmiştir. İspanya vatandaşlarının da faydalanabileceği bu düzenlemelerden biri, turist koruma ve destek sigortasıdır. Covid-19 teminatlı sigorta türleri arasında yer alan turist koruma sigortası ülkemize gelen yabancı ülke vatandaşlarının seyahatleri esnasında koronavirüse yakalanmaları halinde gerekli muayene, acil ilaç ve tedavinin karşılanmasına yöneliktir. Böylelikle hem ülke sağlığı ve güvenliği hem de turistlerin sağlığı güvence altına alınarak ülke turizmine katkı sağlanmaktadır.

İspanya Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

İspanya seyahat sağlık sigortası yapılırken konsolosluklar tarafından belirlenen şartlar göz önünde bulundurulmaktadır. İspanya'ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Vize başvurularında ise konsolosluğun belirlemiş olduğu güncel evrak listesi esas alınmalıdır. Bu sebeple güncel olarak konsolosluk duyurularının takip edilmesi ya da vize başvurusuna hakim olan biri ile görüşülerek sigorta yapılması gerekmektedir. Aynı vize ile İspanya dışında diğer Schengen ülkelerine de seyahat edildiği gibi, poliçe tarihi geçerli olan bir İspanya seyahat sigortası da diğer Schengen ülkelerinde kullanılabilmektedir.

Sigorta teminatları, sigortalı kişinin ülkeye giriş yapması ile başlayıp, kendi ülkesine tekrar giriş yapması ile sonlanmaktadır. Geçerlilik tarihleri boyunca kişi sigortadan birden çok kez faydalanabilmektedir. Poliçe primi devam eden sigortalı her seyahatinde sigorta teminatlarından yararlanabilir. Schengen vizesi seyahat sigortası 30.000 Euro teminatlı bir sigortadır. İspanya Konsolosluğu güncel evrak listesi kontrol edilip gerekli evraklar hazırlandıktan sonra başvuru dosyasına poliçenin de eklenmesi gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişinin geçerli bir sigortası bulunmuyorsa, başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Dolayısıyla başvuru evrakları arasında en önemli belgelerden biri seyahat sağlık sigortasıdır.

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir?

Yabancılara yurt içi ya da yurt dışı seyahat sağlık sigortaları ve Türkiye vatandaşlarına İspanya seyahat sağlık sigortası seyahat tarihine göre belirlenmektedir. Seyahat sağlık sigortası kim için ve hangi ülke için düzenlenirse düzenlensin en az seyahat süresini kapsayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak vize başvurularında düzenlenecek poliçelerin, konsolosluğa başvuruda beyan edilen seyahat tarihinden bir gün önce başlaması ve dönüş tarihi itibariyle bir gün sonra bitmesi gerekmektedir. Konsolosluğa vize başvurularında ibraz edilen belgelerin, bilgi ve beyanların birbiri ile tutarlı olması son derece önemlidir. Bu sebeple, otel rezervasyonları, uçak rezervasyonları ve seyahat sağlık sigortası gibi gerekli tüm evraklar hazırlanırken başvuru formu ile vize talep dilekçesinde beyan edilen tarihlerde düzenlenmelidir.

İspanya vatandaşlarına Türkiye vizesi seyahat sağlık sigortası düzenlenirken de süresinin en az seyahat süresi kadar olmasına dikkat edilmelidir. İspanya vatandaşları Türkiye'ye yapacakları turistik gezilerde 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz giriş hakkına sahiptir. Vize muafiyeti olması sigorta yapılmadığı anlamına gelmemelidir. Seyahat sağlık sigortası, seyahati, sağlığı ve güvenliği temin eden önemli düzenlemeler içermektedir. Bu sebeple seyahat sağlık sigortasının getirilerinin bilinmesinde fayda bulunmaktadır.

Özellikle pandemi sürecinde seyahat ederken turist koruma ve destek sigortası gibi hizmetlerden yararlanmak, kişinin olası koronavirüs durumunda gerekli tıbbi tedaviyi almasını sağlamaktadır. Gerekli tüm acil ilaç ve muayene masraflarınun karşılanması sigortaların ilgili teminatlarında yer almaktadır. Sağlık standartlarının düşük olduğu bölgelerde dahi kişinin en iyi sağlık hizmetini almasını sağlamaktadır.

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

İspanya seyahat sağlık sigortası yapan çok sayıda sigorta şirketi bulunmaktadır. Fakat vize başvurusunun olumsuz etkilenmemesi adına konsolosluk ölçütleri göz önünde bulundurularak seyahat sigortası düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple herhangi bir şirket ile görüşülmesi yerine vize başvurularında yardımcı olabilecek bir uzman aracılığıyla sigorta yapılması kişinin başvuruda aksaklık yaşamaması adına yararlı olacaktır. Vize Merkezi başvuru sahibiyle yaptığı görüşmeler neticesinde kişinin seyahat planına ve konsolosluk şartlarına en uygun seyahat sağlık sigortasını hızlı bir şekilde düzenlemektedir.

Vize başvurularında sigorta diğer pek çok evraka göre son derece önemlidir. Poliçelerin başvuruda ibraz edilmemesi ile konsolosluk standartları dışında düzenlenen poliçe ile başvurulması benzer durumdur. Her iki durumda da kişinin başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple sigortanın, konsolosluk tarafından belirtilen şartlara uygun olarak hazırlanmalıdır. İspanya seyahat sigortasının 30.000 Euro teminatlı olması ve en az seyahat süresini kapsaması gerekmektedir. Elle düzenlenen poliçeler kabul edilmemektedir. Seyahat sağlık sigortasında yer alan ana teminatlar ve sigorta fiyatlarına ilişkin bilgiler için yazının devamını okuyabilirsiniz.

İspanya Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

İspanya seyahat sağlık sigortası ne işe yarar gibi bir soruyu cevaplamak için öncelikle bunun bir gereklilik olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası İspanya'ya gitmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi her Türk vatandaşının yaptırması gereken önemli bir sigorta türüdür. Sigortası olmayan kişilerin yapacak olduğu başvurular geçersiz sayılacaktır. Bu sebeple İspanya ve diğer Schengen ülkelerine gitmek için gereken vize başvurusunda seyahat sağlık sigortası yaptırmanın bir zorunluluk olduğunu belirtmek gerekir. Vize başvurularının geçersiz sayılmaması ve evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi için poliçenin konsolosluklar tarafından istenen şekillerde hazırlanması gerekmektedir.

Bir Schengen ülkesi olan İspanya'ya yapılan vize başvurularında yolcu adına düzenlenen sigorta diğer Schengen ülkelerinde de geçerli olmaktadır. Sigorta geçerlilik tarihleri boyunca, birden çok seyahatte kişinin sigortadan faydalanması mümkündür. İspanya seyahat sigortasının geçerli olduğu diğer Schengen ülkeleri şu şekildedir; İsveç, Lihtenştayn, İsviçre, Slovenya, Portekiz, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Malta, Norveç, Letonya, Lüksemburg, Polonya, Hollanda, Litvanya, İzlanda, Macaristan, Yunanistan, Almanya, İtalya, Fransa, Finlandiya, Estonya, Belçika ve Avusturya şeklindedir.

İspanya seyahat sağlık sigortası ana teminatları genellikle aşağıdaki durumlarda devreye girmektedir. Fakat kişinin talebi ile sigortaya eklenebilecek ek teminatlar ile, daha fazla olumsuz durum da sigortanın oluşan masrafları karşılaması ile güvence altına alınmaktadır. Bu ek teminatlar ise bagajın kaybolması ya da seyahatin iptal edilmesi gibi seyahate ilişkin konulardır.

 • Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin seyahat sırasında hastalanmasına bağlı oluşan giderlerin karşılanması,
 • Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin seyahat sırasında sakatlanması ve gereken acil muayene, tedavi ya da nakil gibi giderlerin karşılanması,
 • Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin seyahat esnasında yaşadığı herhangi bir kaza gerekçesiyle oluşan giderlerin karşılanması,
 • Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin seyahati sırasında vefat etmesi halinde; cenaze giderlerinin karşılanması şeklinde düzenlenmektedir.

Bu gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda İspanya seyahat sağlık sigortası ile Schengen vizesi seyahat sigortalarının genellikle aşağıdaki ana teminatları içerir.

 1. Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin seyahati esnasında yaralanma ya da hastalanma gibi durumların yaşanması halinde sağlık merkezine nakil işlemlerinin karşılanması,
 2. Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin seyahati sırasında meydana gelen herhangi bir hastalık gerekçesi ile kişinin konaklamasının uzamış ise, konaklama bedellerinin karşılanması,
 3. Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin olan kişinin seyahat esnasında karşılaştığı hastalık sebebiyle konaklama süresi uzamış ise Türkiye'den bir yakınının yanına refakatçi olarak getirilmesi sırasındaki masrafların karşılanması,
 4. Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin acil ihtiyacı halinde ilaç masraflarının karşılanması,
 5. Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin aile bireyinin kişi seyahatte iken vefat etmesi durumunda, sigortalının ülkeye dönmesi için gereken giderlerin karşılanması,
 6. Sigortalı olarak İspanya'ya seyahat eden kişinin vefat etmesi halinde cenazesine ilişkin defin, nakil ya da cenazeye eşlik edecek kişinin yol masrafları gibi gerekli giderlerin karşılanması şeklindedir.

İspanya Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

İspanya seyahat sağlık sigortası seyahat sırasında ya da sonrasında değil seyahatten önce yapılması gereken bir sigortadır. İspanya'ya seyahat edecek olan Türkiye vatandaşlarının vize başvurusundan önce sigorta evraklarını hazır olarak bulundurmaları ve diğer başvuru evrakları ile birlikte ibraz etmeleri gerekmektedir. Kişi ile seyahat eden aile üyeleri ya da başkaları varsa, herkes için bilgilerinin yer aldığı poliçe düzenlenmesi gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortası 0 ile 75 yaş aralığında bulunan herkes için yaptırılabilir. Sigorta evrakları en az bir gün süre ile ve en çok bir yıl süre ile düzenlenebilir. Sigorta süresinin seyahat tarihine göre düzenlenmesi ve 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Seyahat sigortasının, konsolosluğa beyan edilen seyahat tarihinden bir gün önce başlaması ve seyahat dönüş tarihi itibariyle en az bir gün sonra bitmesi gerekmektedir. Sürekli seyahat eden kişiler için tüm seyahatleri kapsayan uzun süreli tek bir sigorta yapılması pek çok açıdan daha avantajlı olacaktır. İspanya seyahat sağlık sigortası ücretleri hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seyahat sağlık sigortası ücretleri, seyahat sağlık sigortasının teminatı, süresi, ek teminat talep edilip edilmemesi gibi durumlara ve gidilecek ülkelere göre değişiklik göstermektedir. İspanya seyahat sigortası 30.000 Euro teminatlı sigorta olup, tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği bulunmaktadır. Fakat ücretlerine ilişkin net bir bilgi vermek mümkün değildir. Seyahat süresi arttıkça sigortanın geçerlilik süresi de artacağı için ücretler planlanan seyahate göre değişiklik gösterecektir.

Seyahat edilmesi planlanan ülke, ülke ya da bölgeye göre sigorta gereklilikleri de değişiklik gösterecektir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ya da Kanada gibi ülkeler 50.000 USD teminatlı sigorta gerekliliği olduğunu belirtirken, Schengen'e üye ülke konsoloslukları 30.000 Euro teminatlı sigorta gerekliliği olduğunu belirtmektedir. Ücretlerin belirlenmesinde büyük ölçüde etkili olan husus ise seyahat süresidir.

Seyahatin uzunluğu dolayısıyla sigorta geçerliliği ne kadar uzun olursa olsun, seyahat sağlık sigortası bütçeyi aşmayan cüzi fiyatlar karşılığında satın alınabilen sigorta türleridir. İspanya seyahat sağlık sigortası seyahat anında hiç beklenmeyen bir anda gelişebilecek çeşitli olumsuz durumlar karşısında kişiyi güvence altına almaktadır. Bazen yalnızca hafif bir ağrı bile keyifli geçen turistik seyahati büyük ölçüde olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumlarda kişinin hem maddi hem de manevi olarak etkilenmemesi adına, sigorta çok sayıda teminat içermektedir.

Seyahat esnasında acil ilaç giderlerinin karşılanması, acil bir durumda sağlık merkezine nakil işlemlerinin gerçekleştirilmesi ya da gerekli tedavi ve muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesi adına gereken giderlerin kişinin bütçesi sarsılmadan karşılanmasının seyahat sigortası dışında bir başka bir yolu yoktur. Bu sebeple seyahat sağlık sigortalarının teminatları göz önünde bulundurulduğunda, seyahat sigortası ücretleri oldukça uygundur.

İspanya Covid 19 Seyahat Sigortası

İspanya Covid 19 seyahat sigortası İspanya'ya seyahat edecek kişiler için yapılan sigorta türlerinden biridir. Koronavirüs teminatı içermesinden dolayı pandemi sürecinde planlanan seyahatlerde bu sigortanın yaptırılması son derece önemlidir. Koronavirüs teminatı, kişinin yalnızca sağlık ihtiyacında değil, olası bir karantina sürecinde konaklama vb. ihtiyaçlarında da destek olmaktadır. Pandemi sürecinde diğer pek çok alan gibi sigortacılık alanında da kapsamlı düzenlemeler yapılmıştır. Böylelikle vatandaşların sağlığı güvence altına alınmıştır. Seyahat esnasında karşılaşılan olumsuzluklar karşısında poliçede yer alan her konuda gerekli destek sigorta kapsamında sağlanmaktadır.

Kişinin yurt dışında ülkesinden uzakta iken geçirdiği zamanlarda herhangi bir problem yaşamaması adına seyahat sigortası yaptırması oldukça önemlidir. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs göz önünde bulundurulduğunda ise kayda değer bir önlemin alınması bir zorunluluk haline gelmiştir. Kovid-19 teminatlı İspanya yurtdışı seyahat sağlık sigortası ile koronavirüs riski karşısında kişinin sağlığı güvence altına alınmıştır. Bu süreçte, hastane, yatak ya da ilacın yetersiz olduğu, sağlık standartlarının düşük olduğu bir bölgeye seyahat edilse dahi, sigortalı kişinin en iyi sağlık hizmetini alması sağlanmaktadır.

İspanya Covid 19 seyahat sigortası kişinin tıbbi yetersizliklerden ya da yurt dışında aşırı maliyetli olan sağlık harcamalarından etkilenmesinin önüne geçer. Poliçede yer alan tüm konular ve bu kapsamda yaptırılan tüm işlemler sigorta tarafından karşılanmaktadır. Sigorta, kişiye teşhis konması ve tedavi edilmesi için gereken desteği sağlamaktadır. Bu süreçte kişinin maddi kayıp yaşaması da önlenmektedir. Koronavirüse özel İspanya yurtdışı seyahat sigortası teminatları aşağıdaki gibidir.

 • Seyahat esnasında hastalıktan şüphelenen kişiye, teşhis konabilmesi için yapılan işlemler sigorta kapsamında karşılanmaktadır.
 • Seyahati esnasında acil bir sağlık problemi ile karşılaşan kişinin sağlık merkezine nakli sağlanmaktadır.
 • Teşhis konması halinde hastanede yatarak ya da ayakta tedavisi sigorta kapsamında karşılanmaktadır.
 • Acil ilaçlar ile doktorun düzenlediği tedavide yer alan ilaçlar sigorta kapsamında karşılanmaktadır.
 • Seyahat esnasında koronavirüs teşhisi konan ve karantinaya alınan kişinin otel vb. konaklama masrafları karşılanmaktadır.
 • Koronavirüse özel İspanya seyahat sigortası seyahat esnasında vefat eden kişinin cenaze nakil işlemlerini sağlamaktadır.