İspanya Hakkında

İspanya Hakkında

İspanya, İber yarımadasının büyük kısmını kaplamakta olan Avrupa'nın güney batısında dağlık bir Akdeniz ülkesidir. Portekiz, Fransa, Andorra, Birleşik Krallık ve Cebelitarık İspanya komşu ülkelerini oluştururken güney ve Doğu'da Akdeniz, kuzey bölümlerde ise Atlantik okyanusuna uzanan büyük kıyılar oluşturur. Duero, Tajo ve Ebro İspanya akarsularının en önemlileridir. İspanya akarsuları kurak geçen ülke iklimi sebebiyle İspanya topraklarına can verirken İspanya tarım hayatı için son derece önemli akarsulardır. Kanarya adalarında bulunan Pico Del Teide dağının zirvesi ise İspanya'nın en yüksek noktasını temsil etmektedir. İspanya, Avrupa kıtasında oldukça dağlık bir ülke olurken bu konumuyla İsviçre'nin ardından gelerek en yüksek zirveleri topraklarında bulundurur. İspanya topraklarında ovalar ise küçük ve yetersizdir. Ülke toprakları yüksek yaylalar ve dağların egemenliğinde olmasına rağmen İspanya ihracatın yüzde 40'ını tarım ürünlerinden karşılar. Önemli bir tarım ülkesi olan İspanya'nın engebeli arazilerinde yetiştirilen tarım ürünleri arasında ilk sırayı arpa alırken, buğday ve çavdar diğer önemli tarım ürünleridir. Yer altı kaynakları konusunda ise İspanya oldukça avantajlı bir durumdadır. İspanya cıva üretiminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alırken demir rezervleri, kömür yatakları, potas ve çinko İspanya'da çıkarılmakta olan yeraltı mineralleridir.

İspanya, Avrupa'nın önde gelen sanayi ülkesi olma yolunda emin adımlarla ve hızla ilerlemektedir. Ülke de sanayi, tarım ile paralel giderken özellikle pamuklu ürün sanayi, İspanya sanayisi için önemli bir koldur. Ayrıca makina, gemi ve otomobil sanayisi ise İspanya sanayisinin diğer önemli kolunu temsil etmektedir. İspanya'da sanayi eşit olmayan bir şekilde dağılım gösterirken özellikle ülkenin 2 bölgesinde sanayi yoğunlaşması görülmektedir. İspanya'nın kuzey bölgeleri olan Vasco Ostrianın ve Doğu bölgeleri olan Katolonya bölgesi ise İspanya sanayisinin yoğun olarak bulunduğu yerlerdir.

İspanya, Avrupa ve dünyanın en önemli turizm ülkesidir. Ülke ekonomisinin temel dinamiğini turizm sektörü oluştururken öyle ki, İspanya'yı son yapılan araştırmalara göre yıl içerisinde 60 milyona yakın turist ziyaret etmiştir. İspanya, Fransa ve ABD'nin ardından gelerek Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte en fazla turist ağırlayan ülke konumundadır. Akdeniz ve Adriyatik boyunca uzanan kıyıları küresel ölçekte tanınırlığa sahip olurken İspanya hükümetinin turizme yönelik büyük yatırımları burada görülebilecektir. Ayrıca Madrid ve Barselona şehirleri üstü açık birer alışveriş merkezi gibidir. Dünyaca ünlü çok sayıda markalara Madrid ve Barselona caddelerinde rastlanabilecektir.

İspanya Şehirleri

Madrid

İspanyanın en büyük şehridir Madrid. Başlı başına bir alışveriş merkezi diyebiliriz bu kente. Öyle ki her sokağı mağazalar ile doludur. Küresel ölçekte bilinen birçok meydana yine Madrid ev sahipliği yapar. Örneğin: Puerta Del Sol, Plaza Mayor, bu meydanların başlıcalarıdır. Ayrıca yine dünyanın en büyük sanat galerilerinden birisi yani Prado'da buradadır.

Barcelona

Barcelona ne kadar giderseniz gidin hala bıkmayacağınız ve hala gitmek isteyeceğiniz bir şehir olacağına emin olabilirsiniz. Gezdikçe sizi kendine çeken, kaldıkça kendini sevdiren bir şehirdir. Barcelona'da yürürken Romalıların kurduğu bu şehirde tarihi hissetmeden geçip gitmeniz imkânsız. Eski, yeni, modern olan birçok şeye Barcelona'da rastlayacaksınızdır. Ayrıca Barcelona'da insanların denize girebildiği müthiş uzun ve güzel bir plaj vardır. Meşhur La Rumbla Caddesi de yine Barcelona'dadır. Gaudi adlı mimarın Barcelona'ya bıraktığı mirası gördüğünüzde ise heyecanlanacağınıza emin olabilirsiniz.

Sevilla

Sevilla, büyük bir şehir olmamasına rağmen daracık sokakları ve bakımlı evleriyle kalbinizi çalacaktır. İçerisinde Kristof Colomb'un mezarı olan dünyanın en büyük katedrali Sevilla Katedralini ise muhakkak görmelisiniz. Yine dünya kültür mirası içerisinde bulunan Alcazar, İslam mimarisinin Sevilla'ya hediyesidir diyebiliriz. Bir İspanya kültürü olan Flamenko dansını ise en çok Sevilla'da hissedeceksinizdir.

İspanya Turizm

İspanya tatil turizm alanında dünyada ilk sırayı alan ülkedir. Dünya da en çok ziyaret edilen ise 2. Ülkedir. Ülkede birçok önemli müzelere, etkileyici binalara, tarih kokan caddelere hayran kalabilirsiniz. İspanya koskoca bir alışveriş merkezi gibidir. Bir İspanya turu fırsatınız olursa şayet başınızın dönecek olmasına hazırlıklı olmalısınız. İspanyanın en bilinen kentlerinden birisi Barcelona Akdeniz'in gerçek bir kozmopolit şehridir. Barcelona'nın butikliğini çok şirin bulabilir, canlı ve çok renkli gece hayatıyla eğlenebilirsiniz. İspanya şık ve ihtişamlı bir ülkedir. Olası İspanya turunuz için gitmekten hiç endişe duymayacağınız bir ülke olmalıdır ispanya.

İspanya'da Yurt Dışı Eğitimi

İspanyolca dünya çapında en çok konuşulan 3. Dildir. İspanyolcanın anavatanında sizde İspanyolca öğrenerek köklü Latin geleneğini de öğrenebilirsiniz. Genel olarak 45 milyon nüfusu olan İspanya ağırladığı turistler ile 60 milyonluk bir nüfusa ulaşmaktadır. Böylesine kozmopolit bir ülkede yurt dışı eğitimi almak herkesin bir hayalidir. Avrupa uygarlığının temel ayağı olan büyülü İspanyanın köklü üniversitelerinde hayatınızın en keyifli günlerini geçirebilirsiniz.

Neden İspanyolca

İspanyolca için geleceğin en popüler dili olması beklenmektedir. İspanyolca dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kabul edilirken. Aynı zamanda İspanyolca dünyada en yaygın 3. Dildir. Amerika'da İngilizce 'den sonra en çok konuşulan 2.dildir. Öyle ki, Amerika'da her 3 kişiden 1kişi İspanyolca konuşmaktadır. İspanyolcanın melodisine hayran olabilirsiniz, İspanyolca öğrenerek Latin kültürüne de giriş yapmış olursunuz.

İspanya Vizesi

İspanya vizesi, İspanya seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yerine getirmesi gereken bir prosedürdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya vizesi olmadan İspanya seyahatlerini gerçekleştiremezken İstanbul İspanya vizesi başvuruları direk olarak İspanya Konsolosluğu İstanbul'a gerçeklşetirilemeyecektir. İstanbul İspanya vizesi başvuruları İspanya vize işlemleri için çalışmalar yürüten akredite firmalar aracılığıyla yapılabilecektir. Fakat İstanbul İspanya Konsolosluğu'na uzun süreli İspanya vizesi için başvurularda bulunabilir, İspanya D vize ve İspanya Erasmus vizesi için başvurularınızı direk olarak konsolosluğa yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi vatandaşlar ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile İspanya vize işlemlerinden muaftır.