İspanya Vize İşlemleri Ankara

İspanya Vize İşlemleri Ankara

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar ve TC oturma izni bulunan yabancıların (İspanya devleti ile pasaport sahibi oldukları ülke arasında vize muafiyeti anlaşması yok ise) İspanya seyahatleri öncesi İspanya vize işlemlerinde bulunmaları yeni bir karar alınıncaya dek zorunludur. Söz konusu ülke vatandaşları İspanya vizesi için müracaatlarını Ankara'dan gerçekleştirmek istemeleri halinde ise kişiler vize başvurularını direk olarak Ankara İspanya Büyükelçiliğine yapamayacaklardır. İspanya Büyükelçiliği Ankara, İspanya kısa süreli vize müracaatları için başvuruları yetkili başvuru merkezi aracılığı ile kabul etmektedir. Başvuru sahipleri İspanya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş VFS Global ve VFS Global tarafından akredite edilmiş seyahat acentaları aracılığı ile kısa süreli İspanya vize müracaatlarını gerçekleştirebileceklerdir. Ancak Ankara İspanya Büyükelçiliği gerek duyması halinde vize başvuru sahibini Elçiliğe davet edebilecektir. İspanya Büyükelçiliği, vize başvuru sahibini görmek istemesi halinde ise söz konusu görüşme için Ankara İspanya vize işlemleri için yetkilendirilmiş başvuru merkezinden randevu alınması gerekecektir.

Ankara İspanya vize işlemleri için başvuruda bulunacak kimselerin dikkatine!

Aşağıda belirtilmekte olan Türkiye Cumhuriyeti Pasaport türleri İspanya vize işlemlerinden muaftır.

T.C. Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 ikamet günü süresini ihlal etmeme koşuluyla İspanya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

İspanya vize işlemleri için Ankara'dan başvuru gerçekleştirebilecek İller listesi

Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin(İçel), Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat

İspanya vize başvuru merkezi tarafından kabul edilmekte olan İspanya vize kategorileri hangileridir?

Ankara İspanya Büyükelçiliği tarafından yetkili kılınmış İspanya vize başvuru merkezi;

 • İspanya Turistik Vize,
 • İspanya Ticari Vize,
 • İspanya Aile Ziyareti Vizesi
 • İspanya Transit Vize
 • İspanya Erasmus vizesi (bu bilgi elçilikten teyit edilmelidir)için gerçekleştirilecek müracaatları kabul etmektedir.

Ankara İspanya vize başvurularının sonuçlanma süresi ve verilecek olan kararlar hakkında

Ankara İspanya vize işlemlerinde bulunacak kimseler kısa süreli İspanya Schengen vize işlemleri için yapılacak vize başvuruları direk olarak Elçiliğe gerçekleştirilememektedir. İspanya büyükelçiliği Ankara ispanya vizesi başvuruları yetkili kıldığı vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul ederken, İspanya vizesi yetkili başvuru merkezi ve acentalar sadece başvuruları kabul etmekle yükümlü kılınmıştır. Ankara İspanya vize işlemleri için yetkili başvuru merkezleri İspanya vize işlemlerinin sonuçlanma süresi ve vize hakkında verilecek kararlara müdahale etmeleri söz konusu değildir.

İspanya Vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmekte olan İspanya vizesi kategorileri Hakkında

İspanya seyahati maksimum 90 gün sürecek kişiler İspanya C tipi (Schengen vize) müracaatında bulunmaları gerekmektedir. İspanya Büyükelçiliği kısa süreli Schengen vize başvurularını direk olarak elçiliğe kabul etmezken Elçilik tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri

 • İspanya Turistik Schengen vize (90 gün kalışlı)
 • İspanya Ticari Schengen vize (90 gün kalışlı)
 • İspanya Aile, Akraba, Arkadaş ziyareti vizesi (90 ün kalışlı)
 • İspanya Transit vizesi
 • İspanya Erasmus vizesi (bu bilgi elçilik ile iletişim kurularak teyit edilmelidir) için yapılacak müracaatları kabul etmektedir.

İspanya Ankara Büyükelçiliği hizmet alanı içerisinde bulunan İspanya vize kategorileri Hakkında

 • İspanya Aile Birleşimi vizesi,
 • İspanya Öğrenim vizesi,
 • İspanya Erasmus vizesi
 • İspanya Oturum vizesidir.

Ankara İspanya vize işlemleri için randevu almak zorunlu mu?

Ankara İspanya vize işlemleri için müracaatta bulunacak kişiler İspanya vizesi için başvurularını randevu alarak gerçekleştirmek zorundadır.

İspanya vize işlemleri için randevular VFS Global çağrı merkezi ve online olarak alınabilirken eksik veya tamamlanmamış başvuru dosyası ile Ankara İspanya vize işlemleri için randevu alınamayacaktır.

Ankara İspanya vize işlemleri için müracaatlar Pazartesi, Cuma: 08.30 15.00 saatleri arasında kabul edilmektedir.

İspanya vize başvuruları için biometrik bilgi beyanı hakkında

İspanya vize işlemleri için Ankara'dan başvuru gerçekleştirecek kişiler 24 eylül 2014 tarihinden itibaren biometrik bilgilerini beyan etmek zorundadır. Pasaportunda VIS ibaresi bulunmayan kişiler ispanya vize işlemleri için yetkilendirilmiş İspanya vize başvuru merkezi VFS Global'e gelerek biometrik bilgilerini ibraz etmelidirler. Başvuru sahipleri, ispanya vize başvuru merkezinde parmak izi, fotoğraf çekimi ve elektronik imzalarını ibraz edeceklerdir. İspanya vize başvuruları için alınmış olan biometrik bilgiler kişinin Pasaportuna VİS ibaresinin eklenmesini sağlayacak ve söz konusu durumda kişi 5 yıl süreyle biometrik bilgi ibrazından muaf tutulacaktır. Ancak İspanya vize başvuru merkezi veya İspanya Büyükelçiliği Ankara gerek duyması halinde başvuru sahibinden yeni bir bilgi beyanı talep edebilecektir.