Duyurular
»Dışişleri Bakanlığı, İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinde Sevilla'dan sonra ikinci fahri konsolosluğunu Malaga kentinde açtı. İspanya ile yakın siyasi ve ekonomik ilişkilerde bulunan Türkiye, bu ülkedeki fahri konsolosluklarını güçlendirmeye devam ediyor. Ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde ilk olarak 2009'da Sevilla kentinde açılan fahri konsolosluktan sonra bugün de Malaga kentinde bir fahri konsolosluk açıldı.
»  1 Ocak Çarşamba Yeni Yıl 17, 18 ve 21 Nisan Perşembe, Cuma ve Pazartesi Paskalya 1 Mayıs Perşembe İşçi Bayramı 19 Mayıs Pazartesi Gençlıik ve Spor Bayramı 28,29 Temmuz Pazartesi,Salı     Ramazan Bayramı 6,7 Ekim Pazartesi,Salı   Kurban Bayramı 13 Ekim Pazartesi Ulusal Gün 29 Ekim Çarşamba Cumhuriyet Bayramı 6 Aralık Cumartesi İspanya Anayasa Günü 25 Aralık Cuma Noel 1                  Ocak Yeni Yıl17, 18 ve 21 Nisan Paskalya1                  Mayıs İşçi Bayramı19                Mayıs Gençlıik ve Spor Bayramı   28,29           Temmuz Ramazan Bayramı   6,7               Ekim Kurban Bayramı13                Ekim Ulusal Gün29                Ekim Cumhuriyet Bayramı6                  Aralık İspanya Anayasa Günü25                Aralık Noel  
»Consultation for Spain, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Spain; Türkiye’ de bulunan İspanya Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve İspanya vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulun İspanya temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. İspanya Konsolosluklarının çalışma saatlerini. İspanya Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye İspanya temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve İspanya seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin İspanya vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Spain web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Spain web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Spain web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Spain‘ e dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.

İspanya Vizesi
İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi

İspanya, Avrupa Birliği ve Schengen gurubu ülkesidir. Türkiye ile İspanya arasında vize uygulaması bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları muhtemel İspanya seyahatleri öncesi bu ülkenin vizesini almaları gerekecektir. Kısa süreli İspanya vizesi başvurularında bulunulacak olması halinde İspanya Schengen vizesi başvurularında bulunulmalıdır. Kısa süreli İspanya Schengen vizesi maksimum 90 gün olarak verilirken, 90 günden daha fazla alınan İspanya vizesi ise İspanya ulusal vizesi olacaktır.

İstanbul İspanya Konsolosluğuna direk olarak İspanya kısa süreli vize başvuruları yapılamayacaktır, 90 günü geçmeyen İspanya turistik vize, İspanya ticari vize ve İspanya aile ziyareti vizeleri İspanya vize işlemleri için çalışmaları yürüten danışman firmalar aracılığıyla başvurularda bulunabilirsiniz. İspanya uzun süreli, D vize ve İspanya Erasmus vizesi gibi başvurular ise direk olarak İspanya Konsolosluğu İstanbul ve İspanya Büyükelçiliği Ankara’ya gerçekleştirebilecektir.

İspanya vize işlemleri için randevu alınması zorunludur, vize işlemlerinde kullanılacak pasaport son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olup ve en az 3 ay 15 gün geçerliliği bulunmalıdır.


İspanya Konsolosluğu, İspanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Schengen vizesi, İspanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İspanya vize işlemleri için çalışmalar yürüten akredite kurumlar aracılığıyla alınabilmektedir. İspanya Schengen vizesi için İspanya vize uyum koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekirken, Ankara ve Gaziantep’ten yapılacak vize başvuruları ise direk olarak İspanya Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümüne yapılmalıdır.


İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İspanya vizesi için gerekli belgeler seçilecek olan İspanya vizesi kategorisine göre değişmektir. İspanya turist vizesi, İspanya ticari vize, İspanya aile ziyareti vizesi kısa süreli İspanya vizesi kategorilerini oluştururken, İspanya D vize ve İspanya Erasmus vizeleri ise uzun süreli İspanya vizeleridir. İspanya seyahatinizin içeriği ile uyumlu olan İspanya vizesi türünü seçerek bu web sitesinin konunuzla ilgisi olan butonlarını kullanarak İspanya vizesi için gerekli belgeleri öğrenebilir ve edinebilirsiniz.

Ayrıca İspanya Konsolosluğu bazı durumlarda ek evrak talebinde bulunabilirken bu durum İspanya vizesi için gerekli belgelerinizi farklılaştıracaktır.


İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi Başvuru Formu

İspanya vize başvuru formu, İspanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış 4 sayfalık resmi bir belgedir. Türkçe ve eksiksiz olarak doldurmalı, İspanya vize başvuru evrakları arasında mutlaka bulundurulmalıdır.  İspanya vize başvuru formunu, İspanya Konsoloslukları, İspanya Konsolosluğu web siteleri ve İspanya vize işlemlerine yönelik çalışmaları bulunan firmalardan bu belgeyi edinebilirsiniz.


İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar

İspanya vizesi evraklarınız tamamlanmasına ve konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebilecektir. İspanya vizesi, İspanya vize işlemleriniz normal seyrinde ilerlemesi halinde ise 5 ila 7 iş günü içerisinde alınabilecektir.


İspanya Konsolosluğu, İspanya Vize Ücreti

İspanya vize ücreti yapılacak olan İspanya vizesi türüne göre ve İspanya’da ne kadar kalınacağına göre değişmektedir. İspanya vize ücretlerini başvurunuz sırasında yahut öncesinde sizlere danışmanlık etmekte olan kurumlardan öğrenebilirsiniz.


İspanya Konsolosluğu resmi web sitesi: www.maec.es/subwebs/Consulados